Jak zachować równowagę w życiu?

W naszym coraz bardziej zaganianym życiu coraz łatwiej zgubić jego istotę w ogóle. Ranna pobudka, praca, jakiś fitness (bo wypada), sen... dzień za dniem, aby do weekendu. I mija kolejny rok za rokiem, być może nawet byśmy tego nie zauważyli, gdyby raz na jakiś czas świat nie przypomniał
sobie o nas. Przeważnie to "przypomnienie" następuje w formie nieoczekiwanych wydarzeń - często przykrych - które każą zastanowić się nad sensem takiego życia. Odejdzie nam ktoś bliski, popadniemy w chorobę, może stracimy pracę - świat zaczyna zwalniać - bo jak wiemy w przykrych momentach naszego życia czas zdaje się płynąć wolniej.

Co wtedy?
Wtedy należy przypomnieć sobie słowa starych mistrzów, którzy nakazywali zachowywać złoty środek. Po współczesnemu nazwiemy go life-work balance. Czy u ciebie to jest on zachowany - sprawdźmy.
Przeanalizuj swoje życie jako okrąg, który podzielisz na 4 obszary - praca, otoczenie, Ty sam, związek.
Praca wydaje się nam najbardziej oczywistym obszarem, ale to właśnie tutaj jest nam najłatwiej się zagubić - zgubić proporcję. Jeśli poświęcimy jej zbyt dużo czasu, to oczywistym jest, iż nie będziemy go mieli na inne zajęcia, choćby na budowanie związku, czy tez spotkania z przyjaciółmi. Oddając jej wyłącznie, popadając w pracoholizm - ryzykujemy bardzo. Przede wszystkim tym, iż jeżeli jej kiedyś zabraknie - w naszym życiu może pozostać wielka wyrwa, jak krater po bombie - która niszczy nasz życie. Pozostałe obszary będą zbyt słabo rozwinięte, aby ten brak zapełnić. Hobby - to także coś, co powinno być ważnym aspektem naszego życia - znajdź sobie zajęcie, które poza pracą będzie cię pochłaniało, będzie dawało Ci pozytywną motywację do działania - które będzie sprawiać Ci przyjemność, odskocznię od codzienności. Związek - jest jednym z warunków zachowania nie tylko równowagi "czasowej", ale i psychicznej. Dla szczęścia większość z nas musi kochać i być kochanym. No i na końcu - grono fajnych osób, które potrafi działać jak grupa wsparcia, kiedy jest źle.

Czas teraz na uczciwą analizę. Jeśli stwierdzisz brak sensownej równowagi - masz wszystkie narzędzia ku temu, aby ja przywrócić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz