Drzewo Twojego życia

Na ostatnim szkoleniu mieliśmy okazję rozmawiać z uczestnikami o sukcesie - czym on jest dla każdego z nich. Każdy z nas ma inny wizerunek człowieka sukcesu. choć wysoce prawdopodobne jest to, iż kiedy sobie takowego zaczniesz wyobrażać - to pierwszym aspektem będą sprawy finansowe....

"By poznać to, czego nie znasz, musisz iść drogą niewiedzy. Aby posiąść to, czego nie posiadasz, musisz iść drogą wyrzeczeń. Aby być tym, kim jeszcze się nie stałeś, musisz iść drogą, na której cię nie ma" T. S. Eliot
Jaka zatem jest Twoja droga? Czy w ogóle jest wyznaczona? Co jest Twoim celem?
Wyobraź sobie, iż posiadasz ogród - niestety na słabej glebie, pozbawionej odżywczego dla roślin nawozu. W takich warunkach sadzisz nowe drzewo, które jest pozbawione korzeni. Prawdopodobnie operacja nie zakończy się sukcesem. Podobnie jest w naszym życiu, gdyż analogicznie możemy porównać korzenie drzewa do wartości, przekonania do pnia, nastawienia do gałęzi, zaś liście do zachowań i działań. Choć zachowania i działania będą widoczne, gdyż dzieją się w świecie zewnętrznym - to odpowiedź na pytanie precyzujące wartości, przekonania i nastawienia nie będzie najłatwiejsza, gdyż są one schowane głęboko w nieświadomej części naszego mózgu. 

Ale po co w ogóle je wydobywać?
Bo one definiują Ciebie, stanowią swoistego rodzaju mapę do ukrytego skarbu, którym jest odnalezienie samego siebie. Podlegają także kształtowaniu. Mogą Cię wspierać w życiu, mogą także działać przeciwko Tobie. Zwróćmy uwagę na przykład na przekonania, które były uważane za prawdziwe:
  • T. Edison: „mówiący obraz nie zastąpi zwykłego filmu niemego”,
  • Arystoteles: „można powiedzieć, że kobieta jest nieco gorsza od mężczyzny”,
  • dr Ian McDonald: „palenie papierosów wywołuje pozytywne skutki u większości ludzi” (Newsweek 18.11.1963),
  • Lord Haldane: „samolot nigdy nie będzie latał” (1907r.),
  • Mary Somerville: „telewizja nie potrwa długo – to przemijająca moda” (1948r.)
  • Kenneth Olsen: „nie ma powodu, dla którego ktokolwiek miałby mieć komputer w swoim domu” (założyciel DEC, 1977r.)
Nie przetrwały one próby czasu. Odkryj zatem swoje wartości i przekonania, gdyż może się okazać, iż swoje życie opierasz o schemat, który w najlepszym razie jest już nieaktualny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz