Jabłko niezgody i erystyka

Hans Rottenhammer - Slub Peleus i Tetyda
Działo się to dawno, dawno temu. Na ślubie Peleusa i Tetydy wszyscy bawili się wyśmienicie, tym bardziej, iż towarzystwo było przednie - zaproszeni byli wszyscy bogowie... wszyscy oprócz jednej - bogini niezgody - Eris. Aby się zemścić, pojawiła się skrycie na uczcie i podrzuciła jabłko, na której było napisane "dla najpiękniejszej".
Do tego miana znalazły się trzy boskie pretendentki - Hera, Atena i Afrodyta. Rozgorzał spór, który ostatecznie rozstrzygnął królewicz trojański - Parys.Auguste Renoir - Sąd Parysa
Nie było to łatwe, gdyż w zamian za jabłko - każda z bogini oferowała wartościowe dary. Hera ofiarowywała wielkie bogactwa, Atena szczęście, piękno i mądrość. Zwyciężyła Afrodyta, która dała miłość pięknej Heleny. Stało się to przyczyną wojny trojańskiej.

Ta piękna legenda pokazuje, iż z małej chmury może spać wielki deszcz - od jabłka się zaczęło, na wielkiej wojnie skończyło.

A wszystkiemu winna jest Eris, od której imienia pochodzi erystyka, czyli sztuka prowadzenia sporu do korzystnego rozwiązania bez względu na prawdę materialną.

1 komentarz: