W życiu liczą się tylko chwile i dlatego...

jedną z podstawowych umiejętności, która pomoże nam zachować zdrowie psychiczne wydaje się być umiejętność życia chwilą bieżącą. Jak zauważa Wayne Dyer - "życie chwilą bieżącą jest podstawą efektywnego życia. Gdy się nad tym dobrze zastanowisz, to stwierdzisz, że nie ma właściwie innych chwil, w których mógłbyś żyć. Teraźniejszość jest wszystkim, co mamy, a przyszłość jest tylko następną chwilą bieżącą, którą przeżywasz, gdy nadchodzi jej pora. Jedno jest pewne: nie możesz nią żyć, dopóki ona nie nadejdzie" (Pokochaj siebie, s. 45).

Dalej zwraca uwagę na rolę kultury w której przyszło nam żyć. Wymaga ona od nas silnego zakotwiczenia w przyszłości i myślenia o poważnych konsekwencjach naszych obecnych czynów. Nakazuje nam ona troskę o jutro, a przecież ono może się w ogóle nie zdarzyć. Przyjmując taki punkt widzenia - "szczęście jest czymś, co nadejdzie jutro, i dlatego nigdy nie jest osiągalne" (Pokochaj siebie, s. 45).

A zatem, w myśl wskazówki Mistrza Horacego - "Chwytaj dzień, bo przecież nikt się nie dowie, jaką nam przyszłość zgotują bogowie" - CARPE DIEM!