Co obejmuje trening interpersonalny?

W poprzednim poście odniosłem się do pojęcia rozwoju osobistego. Wydaje się, iż jeśli jego składową są wartościowe relacje z innymi ludźmi - to drogą właściwą drogą może okazać się trening interpersonalny, a więc trening umiejętności "bycia" z ludźmi. A nie jest to łatwe, gdyż towarzysza nam uczucia - lubimy, kochamy, nienawidzimy... Jesteśmy jednak istotami społecznymi i - z małymi wyjątkami - potrzebujemy innych ludzi do życia i do zachowania zdrowia psychicznego. Poza tym cała cywilizacja od zarania dziejów wymaga kooperacji z innymi  - tylko dzięki niej możemy osiągać kolejne sukcesy. Musimy umieć efektywnie współpracować. Dysponowanie umiejętnościami interpersonalnymi nie zawdzięczamy genom - musimy lub powinniśmy się ich nauczyć.

Współczesny świat to wszechogarniający pęd życia. Rosną także wymagania nam stawiane - pracować bardziej efektywnie, często w międzynarodowym środowisku, być częścią zespołu projektowego do jego końca, następnie zaadoptować się do nowego "układu"w pracy.

Właśnie w tym pędzie zaczynamy (często na skutek bolesnych wydarzeń) zadawać sobie pytania na temat równowagi życiowej, samorealizacji, wyrażania siebie, niezależności. Często te zjawiska uświadamia nam młode pokolenie wchodzące na rynek pracy (pokolenie Facebook'a) dla którego samorealizacja, rozwój osobisty, poszukiwanie radości życia i poczucia pełni odgrywa pierwszorzędną rolę.

Elementem udanego życia są udane związki interpersonalne, których model także ewoluuje. Nie mówimy już bowiem o związkach na całe życie, ale także o tych "projektowych" (na jakiś czas), czy też wirtualnych, a więc istniejących dzięki interaktywnej przestrzeni internetu

Umiejętności interpersonalne podzielić można na cztery umowne grupy:

wzajemne poznanie i zaufanie
Wyróżnić należy tutaj otwartość, samoświadomość, samoakceptację oraz zaufanie.
Zaufanie jest potrzebne do wzajemnego poznania. Poznanie zakłada pewną otwartość na drugiego człowieka, by "wpuścić" go do swojego świata, by wyjawić, co czujesz. By określić, co czujesz potrzebujesz samoświadomości i samoakceptacji. Bez nich nie tylko nie będziesz w stanie swoich uczuć zdefiniować, ale będziesz się obawiał je ujawnić.

wzajemne zrozumienie
A więc umiejętność przekazywania myśli i uczuć w sposób jasny i precyzyjny. Z tych uczuć zaś ciepła i sympatii. Trudno mówić o wartościowym związku jeśli jego strony nie będą siebie lubiły.

pomoc i wpływanie na siebie na wzajem
Jak zareagujesz na prośbę o pomoc? A jeśli bliską Ci osobę dotknie kryzys jak okażesz wsparcie? W tym obszarze będziemy zatem starali się rozwijać skuteczną pomoc w rozwiązywaniu problemów, udzielanie akceptacji i wsparcia oraz umiejętność podnoszenia na duchu. Będziemy także uczyli się wpływać na zachowania innych.

konstruktywne radzenie sobie z konfliktami i rozwiązywanie problemów
"Zjedzenie razem beczki soli" cementuje związek - tym samym wspólne wyjście z konfliktu czy rozwiązanie problemu powinno pogłębić wzajemne relacje.

Oczywiście katalog umiejętności interpersonalnych nie jest zamknięty, ale raczej każdą z nich będziemy mogli do jednego z tych obszarów zaliczyć.

W kolejnych postach chciałbym się odnieść do wyszczególnionych tutaj, konkretnych umiejętności interpersonalnych, ze wskazaniem - jak można je efektywnie rozwijać.

Uważam także, iż każdy trening interpersonalny powinien być "skrojony na miarę", a więc dostosowany do potrzeb jego uczestników na podstawie przedstawionej diagnozy. Właśnie wtedy jesteśmy w stanie rozwijać właśnie te umiejętności, które są nie tylko pożądane, ale także wymagają rozwinięcia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz