Pierwsze kroki "nowego" menedżera cz. I (z kim chcesz pracować)

Czytelnicy mojego bloga kilkukrotnie zwracali się do mnie z podobnie brzmiąca prośba - "masz sporo ciekawych doświadczeń - pomóż tym, którzy dopiero zaczynają karierę menedżerską". Długo zastanawiałem się nad tym i postanowiłem napisać w temacie. Zapraszam :)
Moja kariera zawodowa składa się z wielu etapów, zatem było w niej sporo początków. Choć przez ponad 15 lat jestem menedżerem "nowy początek" także dla mnie stanowi wyzwanie. towarzysz mu szereg wątpliwości, przeważa w nich jedna czy ponownie się uda, czy uda się profesjonalnie podejść do tematu i osiągnąć założone cele.


Jeśli miałbym wskazać największe wyzwanie będzie nim zbudowanie efektywnego zespołu pracowników. Możesz "odziedziczyć" zespół, możesz zacząć budować go od postaw - zawsze jednak musisz być gotowy do pozyskiwania nowych współpracowników. Nie jest to zadanie łatwe. Po pierwsze, nasza organizacja  może stwarzać różnego rodzaju ograniczenia, np. finansowe - co oznacza, że nie będziesz mógł pozyskać do swojego dream teamu ludzi, na których najbardziej by Ci zależało. Po drugie - właściwi kandydaci mogą być niedostępni na rynku pracy i będziesz musiał zadowolić się zatrudnieniem kogoś, kto do końca nie spełnia Twoich oczekiwań.

Od czego warto zacząć? Na pewno od uważnego i jak najbardziej pełnego opisu stanowiska pracy. Im doskonalszy opis, tym doskonalsze "polowanie" (aktywna rekrutacja pasywnych kandydatów). To własnie dzięki opisowi stanowiska pracy będziesz w stanie skonstruować poprawne ogłoszenie rekrutacyjne czy też zadać odpowiednie pytania podczas rozmowy.

Polecam Ci także przeczytanie mojego artykułu pod tytułem Dopasowany, odpowiedni, zmotywowany i kompetentny - jak wybrać odpowiedniego pracownika?.

To pierwszy krok, pierwsza rada.
Na koniec wyobraź sobie, że wybierasz się na wycieczkę i kompletujesz ekipę tak, aby się dobrze bawić. Czy zaprosisz do niej wszystkich jak leci, czy też dokonasz staranniejszego wyboru?

Do usłyszenia!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz